Nefrolitijaza - Kamen u bubregu
Šta je nefrolitijaza (kamen u bubregu)?
Nefrolitijaza predstavlja čvrstu masu ili kristale koji se formiraju od izvesnih supstanci (kao što su minerali, kiseline i soli) u bubrezima. Mogu biti male kao zrno peska ili - retko - veće od loptice za golf. Nefrolitijaza se naziva i bubrežni kamenac ili kamen u bubregu.
U zavisnosti od veličine kamena u bubregu, možda nećete ni shvatiti da ga imate. Manji kamenčići mogu proći kroz urinarni trakt u mokraći bez simptoma. Veliki kamen u bubregu može se zarobiti u ureteru (cevi koja odvodi urin od bubrega do bešike). Ovo može dovesti do toga da se ograniči sposobnost bubrega da filtrira otpad iz tela. Takođe može izazvati i krvarenje.
Može proći i do tri nedelje da kamen u bubregu prođe sam. Čak i neki mali kamenčići mogu izazvati ekstremne bolove dok prolaze kroz urinarni trakt i izlaze iz tela. U tom slučaju će vam možda biti potreban lekar kako bi razbio i uklonio kamen koji ne može da prođe sam.
Koji su simptomi nefrolitijaze (kamena u bubregu)?
Najčešći simptom kamena u bubregu je bol u donjem delu leđa, stomaku ili boku. To može biti tup bol ili oštar i jak. Ponekad se naziva kolikasti bol, jer se može pogoršati u talasima.
Ostali simptomi nefrolitijaze:
- Mučnina i povraćanje
- Krvava mokraća
- Bol pri mokrenju
- Nemogućnost mokrenja
- Lažna mokrenja
- Groznica
- Mokraća neprijatnog mirisa.
Šta uzrokuje nefrolitijazu (kamen/nje u bubregu)?
Mokraća sadrži minerale, kiseline i druge supstance, kao što su kalcijum, natrijum, oksalat i mokraćna kiselina. Kada imate previše čestica ovih supstanci u mokraći i premalo tečnosti, one mogu početi da se lepe, formirajući kristale ili kamenje. Kamen u bubregu može se formirati mesecima ili godinama.
Vrste nefrolitijaze
Kamenje je nazvano po vrsti kristala od kojih se sastoje:
- Kalcijum-oksalatni i kalcijum fosfatni kamenci. Kamenje na bazi kalcijuma može da se formira kada jedete hranu sa visokim sadržajem oksalata ili niskim sadržajem kalcijuma i ne pijete dovoljno tečnosti. Kalcijum-oksalatni kamenci su najčešći tip kamena u bubregu.
- Kamenje mokraćne kiseline. Konzumiranje životinjskih proteina (govedina, živina, svinjetina, jaja i riba) može izazvati stvaranje kamena mokraćne kiseline.
- Struvit kamenje. Bakterijske infekcije mogu izazvati struvitno kamenje. Ponovljene infekcije mogu dovesti do kamenca u bubregu, veoma velikog kamena u bubregu koji obično treba hirurški ukloniti.
- Cistinski kamenci. Nasleđeno stanje zvano cistinurija uzrokuje cistinske kamenje. Cistin je supstanca napravljena od dve cisteinske aminokiseline povezane zajedno.
Koji su faktori rizika za nefrolitijaze (kamena u bubregu)?
Možda ste u većem riziku od razvoja nefrolitijaze ako:
- Ne unosite dovoljno tečnosti
- Jedete meso i drugu hranu bogatu proteinima
- Jedete hranu sa visokim sadržajem natrijuma ili šećera (saharoza i fruktoza)
- Unosite suplemente vitamina C
- Imate genetske predisozicije
- Imate začepljenje urinarnog trakta
- Ste imali operaciju želuca ili creva, uključujući operaciju gastrične bajpasa
- Uzimate određene lekove. Ovo uključuje neke diuretike, antacide na bazi kalcijuma.
Medicinski uslovi koji povećavaju rizik od nefrolitijaze (kamena u bubregu)
Određena zdravstvena stanja mogu da vas izlože većem riziku od kamena u bubregu. To su:
- Cistična fibroza
- Cistinurija, genetski poremećaj koji uzrokuje nakupljanje cistina
- Dijabetes
- Giht
- Visok krvni pritisak
- Visok nivo kalcijuma u urinu (hiperkalciurija)
- Inflamatorna bolest creva (IBD)
- Ciste bubrega
- Gojaznost
- Osteoporoza
- Paratiroidna bolest
- Primarna hiperoksalurija
- Hemiplegija ili paraplegija (vrste paralize).
Kako se dijagnostikuje nefrolitijaza (kamen u bubregu)?
Zdravstveni radnici koriste slike, analizu labaratorije (krvi i urina) za dijagnozu kamena u bubregu. Ako lekar sumnja da imate kamen u bubregu na osnovu simptoma i fizičkog pregleda, možda će vam trebati jedan ili više od sledećih testova:
- Test urina. Analiza mokraće, kristala koji formiraju kamen i znake infekcije.
- Rendgenski snimci, CT skeniranje (skeniranje kompjuterske tomografije) i ultrazvuk mogu pomoći lekaru da uvidi veličinu, oblik, lokaciju i broj kamenja.
- Labaratorija krvi. Lekar može da koristi testove krvi kako bi proverio funkciju bubrega, otkrio infekcije i potražio visok nivo kalcijuma ili druga stanja koja mogu dovesti do stvaranja kamena.
Kako se leči nefrolitijaza (kamen u bubregu)?
Ako imate kamenčić koji će verovatno proći sam od sebe, lekar će predložiti da pratite simptome dok ne prođe u mokraću. Mogu se prepisati lekovi koji vam pomažu da kamen prođe sam.
Većim kamencima je potreban tretman u zavisnosti od njihove veličine, lokacije i od toga da li izazivaju infekcije. Ako imate veliki kamen ili blokadu, ili ako kamen ne prolazi sam za nekoliko nedelja, lekar će preporučiti postupke za njegovo razbijanje ili uklanjanje.
Lekovi
Ako imate kamen u bubregu koji može da prođe sam i ne izaziva infekciju, lekar može da vam prepiše ili preporuči lekove za:
- Opuštanje uretre kako bi pomogli da kamenu da prođe
- Bolove. Čak i kamenčići koji mogu sami da prođu mogu biti veoma bolni. Lekar može propisati lekove ili dati preporuke za lekove bez recepta za kontrolisanje bola.
Procedure za kamen u bubregu
Ukoliko imate kamen u bubregu koji ne može da prođe sam ili blokira urinarni trakt, lekar će preporučiti proceduru za razbijanje i/ili uklanjanje kamena. Vrsta procedure koju preporučuju zavisi od mnogih faktora, uključujući veličinu i lokaciju kamena. Procedure za kamen u bubregu uključuju:
- Shockvave litotripsi. Lekar koristi udarne talase da razbije kamenje sa spoljašnje strane tela. Fragmenti se mogu lakše kretati kroz urinarni trakt.
- Ureteroskopiju. Lekar ubacuje opsež kroz uretru i bešiku u ureter. Instrumenti koje lekar prolazi kroz opseg mogu razbiti i ukloniti kamen.
- Perkutana nefrolitotomija. Lekar može preporučiti perkutanu nefrolitotomiju kada ne mogu da leče kamen u bubregu drugim procedurama. Tokom perkutane nefrolitotomije, lekar ubacuje cev direktno u bubreg kroz mali rez na leđima. Ultrazvučna sonda se raspada i uklanja kamenje.
- Laparoskopska hirurgija. Tokom laparoskopske operacije, lekar pravi mali rez da ukloni kamen. U nekim retkim slučajevima, lekar će možda morati da izvrši otvorenu operaciju (sa većim rezom) umesto laparoskopije.
Cenovnik naših pregleda pogledajte ovde.