Specijalistički ORL pregledi

Otorinolaringologija je medicinska subspecijalnost koja se bavi lečenjem stanja glave i vrata, uključujući uho, nos i grlo.
Otorinolaringolog, poznat i kao ORL specijalista, leči bolesti povezanih sa govorom, sluhom, disanjem i ukusom, koristeći precizne hirurške i medicinske tehnike.
Ova oblast medicine obuhvata brigu o pacijentima svih uzrasta i stanja.

Specijalizacija

Šta je ORL pregled (otorinolaringologija)?

Otorinolaringologija, ili ORL medicina, je medicinska i hirurška specijalnost usmerena patologijama uha, nosa i grla (koji obuhvataju i larinks i ždrelo). Ova grana medicine takođe može da leči određene bolesti koje zahvataju vrh grudnog koša i dno lobanje. To je zato što respiratorne ili neke druge bolesti ove regije mogu dovesti do simptoma kao što su gluvoća ili vrtoglavica, pa ih može dijagnostikovati i ORL hirurg. Treba istaći da operacije na krajnicima, parotidnim žlezdama ili adenoidima mogu uticati na gornje disajne puteve pacijenata.
Specijalistički ORL pregledi

Zašto se obavlja ORL pregled?

Zahvaljujući ORL pregledu lekar može utvrditi razloge koji su doveli do izvesnih poteškoća u telu pacijenta. ORL pregled je zapravo fizički pregled tela pacijenta, ali ukoliko se utvrdi da je neophodno ORL specijalista je edukovan i za obavljanje hirurških zahvata. ORL pregledu se pristupa ukoliko se pacijent javi u ordinaciju sa promenama u regiji uha, grla, nosa, ima pojavu alergijskih reakcija, prisutno je hrkanje, gubitak mirisa, došlo je do poteškoća prilikom gutanja ili disanja i slično.

Kada se obavlja ORL pregled?

Neki od najčešćih simptoma koji dovode pacijenta do konsultacija sa ORL hirurgom su:
  • Bol u uhu (otalgija)
  • Gubitak sluha (hipoakuza)
  • Zapušene uši, tinitus ili vrtoglavica
  • Hrkanje
  • Poteškoće pri gutanju
  • Teškoće u disanju zbog laringealnog uzroka
  • Promena u glasu (disfonija)
  • Paraliza lica

Priprema za ORL pregled

Od pacijenta se očekuje da odmah po pojavi izvesnih simptoma poseti ORL ordinaciju kako bi se što pre pristupilo pregledu, a samim tim i lečenju, jer što se pre primeni potrebna terapija mnogo su izvesniji izgledi za izlečenje. Po dolasku u ordinaciju potrebno je da pacijent detaljno i otvoreno uputi lekara u promene koje se dešavaju u njegovom telu i isto tako da sa sobom donese svu prethodno prikupljenu dokumentaciju koja govori o do tada izvršenim pregledima i istoriji bolesti.
Specijalistički ORL pregledi

Kako se obavlja ORL pregled?

Po prikupljanju dokumentacije lekar će se uputiti u životne navike pacijenta i da li iste uključuju konzumiranje cigareta, alkohola, da li pacijent upražnjava fizičku aktivnost, koji način ishrane primenjuje, da li upotrebljava neke lekove, koja je vrsta posla koju obavlja.

Lekar će zatim pristupiti fizičkom pregledu odnosno opipavanju vrata kako bi se isključilo prisustvo sumnjivih otoka. Potom će pregledati usnu duplju i ždrelo metodom laringoskopije, potop će pregledati bubnu opnu i ušni kanal otoskopom i istražiti unutrašnjost nosa, paranazalne sinuse i nazofarinks korišćenjem rinoskopa.

Ukoliko je potrebno lekar će ukloniti ušni vosak (cerumen) ispiranjem vodom ili pincetom. Tokom posete, ukoliko lekar proceni da je neophodno, pacijent će biti podvrgnut audiometriji, odnosno testiranju sluha koje je potpuno bezbolno i bezopasno po telo pacijenta.

Ostali testovi mogu uključivati merenje elastičnosti bubne opne ili vestibularni pregled kojim se utvrđuje i meri ravnoteža pacijenta.

Ceo pregled može trajati oko 1 sat.

Rizici ORL pregleda

Nisu utvrđeni nikakvi rizici po telo pacijenta prilikom pristupanja otorinolaringološkom pregledu. Ne postoji mogućnost trenutnih ili hroničnih promena i oštećenja zbog obavljanja ovakvog pregleda i pacijent može neometano nastaviti svoj dan nakon obavljenih testiranja.

Prednosti ORL pregleda

  • ORL pregled pruža neophodne odgovore lekaru šta se dešava u respiratornim organima u telu pacijenta i zašto je došlo do pojave izvesnih poteškoća.
  • Nakon pregleda ORL specijalista može pravilno postaviti dijagnozu i dalji tok lečenja.
  • Sve ORL procedure su potpuno bezbolne, neinvazivne i bezopasne.
  • Zahvaljujući ORL pregledu moguće je sagledati unutrašnjost respiratornih organa bez potrebe za hirurškim intervencijama.
Ažurirano: Jul 9, 2025 | Izdavač: Eurodijagnostika Beograd | O nama

Često postavljana pitanja

Otorinolaringologija je subspecijalnost medicine koja se bavi hirurškim i medicinskim lečenjem stanja glave i vrata.

Otorinolaringolozi su lekari koji proučavaju, obučavaju i leče bolesti uha, nosa, grla, lica, glave i vrata. Popularni akronim za ovu specijalnu granu medicine je ORL.

Termini i Definicije

ORL se odnosi na otorinolaringologiju, medicinsku specijalnost koja se bavi dijagnostikom i lečenjem bolesti uha, nosa i grla, kao i povezanih struktura glave i vrata.

Otorinolaringolog je lekar specijalista koji se bavi prevencijom, dijagnostikom i lečenjem bolesti uha, nosa i grla.

Audiometrija je test koji se koristi za procenu sluha. Sastoji se u testiranju sposobnosti pacijenta da čuje zvukove različitih frekvencija i intenziteta.

Endoskopija je dijagnostički postupak koji koristi instrument zvani endoskop za vizualni pregled unutrašnjosti šupljina i kanala u telu, često korišćen u ORL za pregled nosa i grla.

Rinologija je oblast otorinolaringologije koja se fokusira na dijagnostiku i lečenje bolesti nosa i sinusa.

Laringitis je upala larinksa, odnosno glasnih žica, često uzrokovana infekcijom, alergijama ili prekomernom upotrebom glasa.

Sinusitis je upala sinusa, šupljih prostora u kostima oko nosa, lica i čela, koja može izazvati bol, otežano disanje kroz nos i glavobolje.

Vestibularni sistem je deo unutrašnjeg uha odgovoran za ravnotežu i orijentaciju tela u prostoru, a njegova disfunkcija može izazvati vrtoglavicu i poremećaje ravnoteže.