Šta je rendgensko snimanje pluća
Rendgenski (RTG) snimak pluća je neinvazivna dijagnostička procedura koja koristi nisku dozu jonizujućeg zračenja za prikaz unutrašnjih struktura grudnog koša, uključujući pluća, srce, krvne sudove i kosti grudnog koša. Najčešće se koristi za otkrivanje i praćenje bolesti i stanja koja zahvataju pluća i okolne strukture.
Kada se preporučuje rendgenski snimak pluća
Lekar može uputiti pacijenta na
rendgenski snimak pluća u sledećim situacijama:
- Bol u grudima
- Učestala groznica
- Uporan kašalj
- Kratak dah
- Praćenje stanja nakon povrede grudnog koša
- Procena toka bolesti kao što su hronični bronhitis, cistična fibroza, emfizem
Snimanje se primenjuje i u slučajevima kada postoji sumnja na različita oboljenja, uključujući:
- Upalu pluća (pneumoniju)
- Polomljena rebra
- Pneumotoraks (prisustvo vazduha između pluća i grudnog zida)
- Otkazivanje srca
- Tumorske promene u plućima
- Prisustvo tečnosti u plućima
- Tuberkulozu, astmu, apneju u snu i respiratornu alkalozu
Priprema za rendgenski snimak pluća
Pregled ne zahteva posebnu pripremu. Pacijent može normalno jesti i piti pre i posle snimanja. Pre ulaska u prostoriju za snimanje potrebno je ukloniti sve metalne predmete sa gornjeg dela tela, uključujući nakit, naočare i pirsinge. Odeća se skida do struka, a pacijent dobija bolničku kecelju.
Ukoliko imate ugrađene medicinske uređaje (pejsmejker, srčani zalistak), obavezno o tome obavestite tehničara.
Snimanje se obavlja u prostoriji sa
RTG aparatom koji je pričvršćen na pokretnu ruku, iznad posebne ploče sa filmom ili digitalnim senzorom. Pacijent stoji ispred ploče dok tehničar podešava poziciju tela.
Radi se snimanje iz dva ugla - prednji (AP) i bočni (lateralni) prikaz grudnog koša. Tokom snimanja pacijent mora zadržati dah na nekoliko sekundi kako bi se dobile jasne i oštre slike. Ukupno trajanje pregleda je oko 20 do 30 minuta.
Bezbednost i rizici
Rendgenski pregled koristi vrlo niske doze zračenja koje ne ostavljaju trajne posledice na zdravlje pacijenta. Ipak, snimanje se iz predostrožnosti ne preporučuje trudnicama, dojiljama i novorođenčadima.
Tehničar će pacijentu dati olovnu kecelju za zaštitu drugih delova tela koji se ne snimaju, naročito reproduktivnih organa.
Prednosti rendgenskog snimanja pluća
Rendgen pluća je brz, dostupan i pouzdan metod za procenu funkcionalnog i anatomski vidljivog stanja disajnog sistema. Omogućava lekarima da utvrde prisustvo upalnih procesa, tumorskih promena, zraka vazduha ili nakupljene tečnosti, kao i da prate tok oporavka ili efekat terapije nakon bolesti ili operativnog zahvata.
Koristi se i kod praćenja posledica virusnih infekcija koje primarno pogađaju pluća, kao što je Covid-19, i može jasno razlikovati pacijente sa i bez promena u plućnom tkivu.
Ažurirano: Jul 14, 2025
| Izdavač: Eurodijagnostika Beograd | O nama