RTG snimanje pluća

Rendgensko snimanje koristi male količine zračenja za prikaz unutrašnjih organa.
Kada se fokusira na pluća, može otkriti tečnost ili vazduh oko njih.
Snimanje se preporučuje kod povreda grudnog koša, simptoma poput bola i kašlja, ili za praćenje bolesti kao što su rak pluća i upala.
Priprema je minimalna, a rizici su mali, no izbegava se kod trudnica i beba.

Specijalizacija

Šta je rendgensko snimanje pluća

Rendgenski (RTG) snimak pluća je neinvazivna dijagnostička procedura koja koristi nisku dozu jonizujućeg zračenja za prikaz unutrašnjih struktura grudnog koša, uključujući pluća, srce, krvne sudove i kosti grudnog koša. Najčešće se koristi za otkrivanje i praćenje bolesti i stanja koja zahvataju pluća i okolne strukture.
RTG snimanje pluća

Kada se preporučuje rendgenski snimak pluća

Lekar može uputiti pacijenta na rendgenski snimak pluća u sledećim situacijama:
  • Bol u grudima
  • Učestala groznica
  • Uporan kašalj
  • Kratak dah
  • Praćenje stanja nakon povrede grudnog koša
  • Procena toka bolesti kao što su hronični bronhitis, cistična fibroza, emfizem
Snimanje se primenjuje i u slučajevima kada postoji sumnja na različita oboljenja, uključujući:
  • Upalu pluća (pneumoniju)
  • Polomljena rebra
  • Pneumotoraks (prisustvo vazduha između pluća i grudnog zida)
  • Otkazivanje srca
  • Tumorske promene u plućima
  • Prisustvo tečnosti u plućima
  • Tuberkulozu, astmu, apneju u snu i respiratornu alkalozu

Priprema za rendgenski snimak pluća

Pregled ne zahteva posebnu pripremu. Pacijent može normalno jesti i piti pre i posle snimanja. Pre ulaska u prostoriju za snimanje potrebno je ukloniti sve metalne predmete sa gornjeg dela tela, uključujući nakit, naočare i pirsinge. Odeća se skida do struka, a pacijent dobija bolničku kecelju.

Ukoliko imate ugrađene medicinske uređaje (pejsmejker, srčani zalistak), obavezno o tome obavestite tehničara.

Kako izgleda rendgensko snimanje pluća

Snimanje se obavlja u prostoriji sa RTG aparatom koji je pričvršćen na pokretnu ruku, iznad posebne ploče sa filmom ili digitalnim senzorom. Pacijent stoji ispred ploče dok tehničar podešava poziciju tela.

Radi se snimanje iz dva ugla - prednji (AP) i bočni (lateralni) prikaz grudnog koša. Tokom snimanja pacijent mora zadržati dah na nekoliko sekundi kako bi se dobile jasne i oštre slike. Ukupno trajanje pregleda je oko 20 do 30 minuta.
RTG snimanje pluća

Bezbednost i rizici

Rendgenski pregled koristi vrlo niske doze zračenja koje ne ostavljaju trajne posledice na zdravlje pacijenta. Ipak, snimanje se iz predostrožnosti ne preporučuje trudnicama, dojiljama i novorođenčadima.

Tehničar će pacijentu dati olovnu kecelju za zaštitu drugih delova tela koji se ne snimaju, naročito reproduktivnih organa.

Prednosti rendgenskog snimanja pluća

Rendgen pluća je brz, dostupan i pouzdan metod za procenu funkcionalnog i anatomski vidljivog stanja disajnog sistema. Omogućava lekarima da utvrde prisustvo upalnih procesa, tumorskih promena, zraka vazduha ili nakupljene tečnosti, kao i da prate tok oporavka ili efekat terapije nakon bolesti ili operativnog zahvata.

Koristi se i kod praćenja posledica virusnih infekcija koje primarno pogađaju pluća, kao što je Covid-19, i može jasno razlikovati pacijente sa i bez promena u plućnom tkivu.
Ažurirano: Jul 14, 2025 | Izdavač: Eurodijagnostika Beograd | O nama

Često postavljana pitanja

Rendgen je vrsta snimanja koja koristi male količine zračenja za stvaranje slika organa, tkiva i kostiju tela. Vrši se iz različitih razloga kao što su procena stepena povrede grudnog koša nastale usled nesreće ili praćenje napredovanja neke bolesti.

Za rendgen snimanje pluća je potrebno ukloniti sav nakit, naočare, pirsing na telu ili druge metale sa tela. Takođe je potrebno obavestiti svog lekara ukoliko imate hirurški implantiran uređaj, kao što je srčani zalistak ili pejsmejker.

Rendgen se obavlja u posebnoj prostoriji sa pokretnom rendgenskom kamerom. Radiološki tehničar će objasniti kako da stojite ispred aparata i snimiće prednji i bočni pogled na grudi. Dok nastaju slike, od vas može biti zatraženo da zadržite dah kako bi se stvorili što jasniji snimci. Ovaj proces traje oko 20 minuta.

Termini i Definicije

Rendgen je dijagnostička tehnika koja koristi X-zrake da bi vizualizovala unutrašnje strukture organizma, poput kostiju i organa, snimanjem na specijalnom filmu ili digitalnim senzorima.

Pluća su parni organi u grudnom košu ljudskog tela, čija glavna funkcija je razmena gasova, odnosno primanje kiseonika i oslobađanje ugljen-dioksida kroz disanje.

Pneumonija je upala pluća izazvana infekcijom bakterijama, virusima ili gljivicama, koja može izazvati simptome poput kašlja, groznice i otežanog disanja.

Bronhitis je upalno oboljenje bronhijalnih cevi koje se manifestuje kao kašalj, često sa sluzi, i može biti uzrokovano virusima, bakterijama ili iritantima kao što su dim i zagađenje.

Kontrolni snimak je rendgensko ili drugo dijagnostičko snimanje koje se sprovodi radi praćenja stanja pacijenta tokom ili nakon tretmana, kao deo procesa evaluacije efikasnosti lečenja.

Kavitet u kontekstu pluća odnosi se na šupljinu unutar plućnog tkiva koja može biti rezultat infekcije, apscesa, ili druge patološke promene, kao na primer kod tuberkuloze.

Torakalna šupljina je deo tela koji sadrži grudni koš, pluća, srce i druge ključne organe; rendgenski snimci ovog područja mogu pomoći u identifikaciji različitih zdravstvenih problema u plućima i okolnim strukturama.