Fraktura patele
Šta je fraktura patele?
Prelom patele je prelom čašice kolena - male, ravne kosti koja pokriva i štiti zglob kolena. Obično je uzrokovan direktnom povredom poput pada na koleno, udarca u koleno ili sudara. Prelom patele je ozbiljna povreda, koja može uticati na sposobnost savijanja ili ispravljanja kolena. Neki prelomi patele su jednostavni, ali ova mala kost takođe može da se razbije na mnogo delova.
Šta se dešava kada dođe do frkature?
Fraktura patele je obično uzrokovana direktnim udarcem u koleno. U zavisnosti od primenjene sile, može da stvori pukotinu, da se razbije na dva dela ili da se razbije na mnogo malih delova. Prelomi patele mogu dovesti do toga da ekstenzorski mehanizam kolena više ne funkcioniše ispravno. Kvadriceps i patelarna tetiva se vezuju za patelu, što vam obično omogućava da savijete i ispružite koleno. Patela je prekrivena hrskavicom, koja pruža jastuk za kolenski zglob. Hrskavica može biti povređena ovom vrstom preloma, što može dovesti do posttraumatskog artritisa.
Vrste frakture patele
- Stabilni prelom patele: Kod stabilnog preloma, koji se naziva i „nepomereni“ prelom, slomljeni delovi kosti ostaju u suštini na pravom mestu. One mogu i dalje biti povezane jedna sa drugom, ili mogu biti razdvojene za milimetar ili dva. Ova vrsta preloma obično dobro zarasta bez operacije.
- Prelom pomerene patele: Kod pomerenog preloma, slomljeni komadi kostiju su pomereni iz svog ispravnog položaja i ne ređaju se jedni sa drugima kako bi trebalo. Ovi delovi često moraju da se fiksiraju operacijom kako bi zacelili i omogućili da koleno pravilno funkcioniše.
- Poprečni prelom patele: Poprečni prelom je prelom gde se patela lomi na dva dela. Ove pauze se često popravljaju operacijom. Za otklanjanje ovih povreda mogu se koristiti različite hirurške tehnike.
- Usitnjeni prelom patele: Kod usitnjenog preloma, kost se razbila na tri ili više komada. Usitnjeni prelom može biti stabilan ili nestabilan. Kada je usitnjeni prelom nestabilan, neki od komada kostiju mogu biti premali da bi se ponovo povezali i možda će morati da budu uklonjeni tokom operacije.
- Otvoreni prelom patele: Kod otvorenog preloma, koža iznad kosti je slomljena. Ili su sami komadi kostiju prodrli kroz kožu, ili je nešto spolja prodrlo u koleno. Otvoreni prelom zahteva hitno lečenje antibioticima i operaciju za temeljno čišćenje rane. Otvoreni prelomi obično imaju veću stopu infekcije, tako da je važno posetit lekara što pre. Hirurg će odlučiti koji hirurški tretman će najbolje izlečiti prelom.
Šta uzrokuje frakturu patele?
Fraktura patele je obično uzrokovana direktnim udarcem u čašicu kolena, kao što je pad, sportska povreda ili saobraćajna nesreća. Ređe, može biti uzrokovano i iznenadnom kontrakcijom mišića u kolenu.
Koji su znaci i simptomi frakture patele?
Simptomi frakture patele su:
- Bol
- Oticanje
- Modrice
- Opipljiv patelarni defekt (promena na kolenu koju možete osetiti kroz kožu)
- Nemogućnost ispravljanja noge
- Nemogućnost podizanja ispružene noge
- Nemogućnost hodanja.
Kako se dijagnostikuje fraktura patele?
Lekar će vas pitati o simptomima i šta se dogodilo u vreme povrede. Zatim će pregledati koleno. Možda ćete morati da ispružite nogu. Ako ne možete, to će verovatno zahtevati hiruršku intervenciju. Oni takođe mogu da osete ivice slomljenih kostiju kroz kožu.
Lekar će proveriti da li ima otvorenih rana i znakova hemartroze (krvi iz slomljenih kostiju koja se skuplja u zglobu), što može izazvati prekomerno oticanje.
Prilikom postavljanja dijagnoze potrebno da uradite rendgenske snimke ili čak komjutersku tomografiju (CT skener) kako bi lekar mogao da definiše prelom. U komplikovanijim slučajevima lekar će tražiti i snimak magnetne rezonance (MR) kako bi imao uvid da li su se oštetila okolna tkiva prilikom preloma kosti.
Kako se leči fraktura patele?
Postoji nekoliko načina kako bi se fraktura patele zalečila:
- Pregled: Lečenje preloma patele zavisi od prirode preloma. Lekar će početi fizičkim pregledom kolena i proverom znakova hemartroze. Možda će prvo trebati da leče hemartrozu tako što će drenirati deo krvi. Zatim će uzeti rendgenske snimke kako bi utvrdili vrstu preloma koji imate. Ako je u pitanju stabilan prelom, može se očekivati da vaša kost zaraste bez operacije.
- Hirurgija: Ukoliko su komadi kostiju pomereni, moraće da se ponovo sakupe tokom operacije. Komadi kostiju koji su previše udaljeni jedan od drugog teško se sami sastavljaju jer snažni mišići pričvršćeni za koleno imaju tendenciju da ih razdvoje. Ortopedski hirurzi mogu da koriste zavrtnje, igle, ploče ili žice da ih ponovo povežu. Ako su komadi kosti premali, hirurg ih može ukloniti. Možda će takođe morati da ponovo prikače tetivu na kost.
- Odmor: Bićete poslani kući sa gipsom, udlagom ili protezom kako biste držali koleno u položaju i ograničili kretanje dok se leči. Lekar će preporučiti lekove protiv bolova koji se izdaju bez recepta sa periodičnim ledom i povišenjem kako bi se otok smanjio.
- Rehabilitacija: Fizikalna terapija će biti veoma važna za vraćanje pokretljivosti kolena. Ova povreda može da izazove ukočenost i slabost mišića, a možda ćete morati ponovo da obučite koleno da se kreće kao što je bilo pre povrede. Može se naručiti fizikalna terapija, koja će se fokusirati na vežbe jačanja, istezanja i raspona pokreta.
Cenovnik naših pregleda pogledajte ovde.