Šta je tumor pleure?
Tumor pleure, odnosno plućne maramice, je izraslina koja se razvija u pleuri, membrani koja obavija
pluća i unutrašnjost grudnog koša. Tumor može biti dobroćudan (benigan) ili zloćudan (maligan), a najčešće se otkriva slučajno ili u sklopu simptoma poput bola u grudima ili otežanog disanja.
Kako nastaje tumor pleure?
Ćelije raka mogu dospeti u pleuralni prostor putem krvotoka ili limfnog sistema. Takođe mogu nastati usled direktnog kontakta pleure sa tumorskim tkivom koje pritiska iz pluća. Kada stignu do pleure, ove ćelije mogu da formiraju jedan ili više tumora.
Metastatski tumori pleure obično izazivaju
pleuralni izliv - nagomilavanje nenormalne količine pleuralne tečnosti u grudnoj šupljini. Ova tečnost, koja je često krvava, može pružiti tačne dijagnostičke informacije, pa
lekari obično uzimaju i analiziraju uzorak pleuralne tečnosti kako bi preciznije odredili stanje pacijenta.
Simptomi tumora pleure
Lokalizovani fibrozni tumori pleure često ne izazivaju nikakve simptome. Najčešće se otkriju slučajno, kada se rendgenski snima
grudni koš iz drugih razloga. Međutim, metastatski tumori pleure izazivaju simptome slične onima kod raka pluća ili drugih ozbiljnih bolesti grudnog koša. To su:
Uzroci tumora pleure
Jedan od glavnih uzroka metastatskih tumora pleure su komplikacije izazvane mezoteliomom - oblikom raka pluća povezanim s izlaganjem azbestu. Ipak, i drugi tipovi karcinoma mogu se proširiti na pleuralni prostor.
Uzroci tumora plućne maramice, naročito benignih koji su ujedno i najčešći, još uvek nisu dovoljno istraženi. Smatra se da postoji određena veza između malignih tumora ove regije i faktora poput izloženosti azbestu ili pušenju.
Postoji niz procedura koje
lekar može koristiti kako bi postavio dijagnozu. One uključuju:
- Slušanje disanja pacijenta stetoskopom
- Tapkanje po grudnom košu i osluškivanje tupog zvuka (što može ukazivati na prisustvo tečnosti)
- Rendgensko snimanje kako bi se prikazala struktura i stanje grudnog koša
- CT skener (kompjuterska tomografija) radi detaljnijeg prikaza unutrašnjih struktura
- Magnetna rezonanca (MR) se koristi ređe, ali može biti od pomoći u proceni proširenosti tumora na okolne strukture, posebno kada je potreban detaljniji prikaz mekih tkiva.
- Uzimanje tečnosti iz grudne šupljine tankom iglom (toracenteza) i analiza njenog sastava
- Pregled pleuralnog prostora pomoću torakoskopa radi neposrednog uvida u njegove karakteristike
Najčešće korišćena
dijagnostička metoda jeste uzimanje i analiza uzorka pleuralne tečnosti, jer je relativno jednostavna i za lekara i za pacijenta, a rezultati su vrlo pouzdani. U nekim slučajevima, izvodi se hirurška
biopsija kako bi se uzelo tkivo direktno iz tumora.
Lečenje tumora pleure
Mnogi lokalizovani fibrozni tumori pleure mogu se hirurški ukloniti i prognoza je uglavnom povoljna. Međutim, metastatski tumori pleure se najčešće ne mogu ukloniti operacijom. Zato se lečenje fokusira na osnovni
rak, koristeći poznate metode kao što su
hemoterapija i
radioterapija. Svaki napredak u lečenju osnovnog karcinoma može pozitivno uticati i na tumor pleure.
Ažurirano: May 5, 2025
| Izdavač: Eurodijagnostika Beograd | O nama